Παρασκευή 8 Απριλίου 2011

Στη Ρεάλ το τελευταίο εισιτήριο του Final-4

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα είναι τελικά η μοναδική εκπρόσωπος της Ισπανίας στο Final-4 της Βαρκελώνης. Οι παίκτες του Λελέ Μολίν επικράτησαν στην «Caja Magica» της Βαλένθια στον ισπανικό εμφύλιο με 66-58, έκαναν το 3-2 στη σειρά και εξασφάλισαν το τελευταίο εισιτήριο για τους ημιτελικούς της Euroleague. Οι Μαδριλένοι θα αντιμετωπίσουν στις 6 Μαΐου στις 22:00 (ώρα Ελλάδας) την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Όσον αφορά στο παιχνίδι; Οι γηπεδούχοι μπήκαν εμφανώς αγχωμένοι στο παρκέ και άφησαν τις «νυχτερίδες» να πάρουν προβάδισμα από την αρχή. Μάλιστα στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα και στο +10 (13-23). Η Ρεάλ «ξύπνησε» γρήγορα και μείωσε στο ημίχρονο στο καλάθι (40-42). Παράσταση για έναν ρόλο η τρίτη περίοδος με τους οκτάκις πρωταθλητές Ευρώπης να περνάνε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς (43-42), να τρέχουν το επιμέρους 18-9 και να παίρνουν προβάδισμα επτά πόντων (58-51).

Η μπάλα έμοιαζε βαριά και για τις δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο, με μόλις τέσσερις πόντους για την καθεμιά σε οκτώ λεπτά παιχνιδιού! Ωστόσο τα κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ της ομάδας της Μαδρίτης της έδωσαν το χρόνο και την ψυχολογία που απαιτούνταν για να φτάσει στο 66-58 και να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο για το Final-4 της Βαρκελώνης.

Ο Σουάρεθ κορυφαίος για τη Ρεάλ. Σαβάνοβιτς ο καλύτερος από τους παίκτες του Πέσιτς.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 40-42, 58-51, 66-58

Ρεάλ Μαδρίτης (Λελέ Μολίν): Τόμιτς 9 (9 ριμπάουντ), Πριγκιόνι 6 (1), Σουάρεθ 12 (10 ριμπάουντ), Ρέγες 7 (10 ριμπάουντ), Μίροτιτς 7, Φίσερ 4, Γιούλ 9 (1) , Τάκερ 12 (3)

Βαλένθια (Σβέτισλαβ Πέσιτς): Κουκ, Ρίτσαρντσον 6 (2), Λίστσουκ 6, Ναβάρο 2, Μαρτίνεθ 16 (3), Πιετρούς, Σαβάνοβιτς 19 (6 ριμπάουντ), Ντε Κολό 6 (1), Γιαβτόκας 3