Παρασκευή 25 Απριλίου 2014

Σώθηκε ο Παναθηναϊκός, έπεσε η Νίκη Αιγινίου!

Παναθηναϊκός - Παναχαϊκή 3-1, Νίκη Αιγινίου - Άρης 1-3
Μια χρονιά με πολλά καρδιοχτύπια έφτασε στο τέλος της για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πέτυχε το στόχο της παραμονής στην κατηγορία. Οι «πράσινοι» του δεύτερου γύρου, άλλωστε, με την σπουδαία εικόνα που παρουσίασαν θα μπορούσαν να παλέψουν και για κάτι παραπάνω, αν δεν είχαν κάνει τραγικό πρώτο μισό χρονιάς. Με τον κόσμο να δίνει δυναμικό παρών, η υπόθεση-παραμονή ολοκληρώθηκε για τον Παναθηναϊκό σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με δύο διακοπές. Το «τριφύλλι» πήρε το πρώτο σετ, ισοφαρίστηκε, αλλά κάνοντας κατάθεση ψυχής πήρε την μεγάλη νίκη με 2-1.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε να «χτίσει» διαφορά στο πρώτο σετ και όταν οι Πατρινοί πήραν προβάδισμα με 15-14, παρότι είχαν βρεθεί με τέσσερις πόντους πίσω, οι γηπεδούχοι έδειξαν να... ξυπνούν. Κατάφεραν να προηγηθούν ξανά και να φτάσουν στην επικράτηση με 25-23. Η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ, έφτασε στο 13-8 και στο 16-11 και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει πριν την πρώτη διακοπή. Ο Ρουμελιώτης έπεσε κάτω και οι διαιτητές διέταξαν την εκκένωση του πετάλου που βρίσκεται δίπλα από την είσοδο. Το ματς ξεκίνησε ξανά και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στα σετ, επικρατώντας με 25-22.
Στο τρίτο σετ υπήρχε και πάλι θέμα με τον κόσμο και το ματς διεκόπη ξανά. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να νικήσει κάνοντας στο τέλος του σετ το 21-14 και επικρατώντας τελικά με 25-19. Στο κρίσιμο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι  στο σετ μέχρι το 13-13. Εκεί ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί πέντε πόντων, προηγήθηκε με 19-15 και τελικά νίκησε με 25-18 και να «κλειδώσουν» τη διαφορά.
Τα σετ: 3-1 (25-23, 22-25, 25-19, 25-18)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (13/23 επ, 3 άσσοι, 33% υπ - 4% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Αμορόσο 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουρ 12 (7/11 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπέλος 19 (16/28 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 8 (5/16 επ, 3 μπλοκ, 33% υπ - 20% άριστες) / Κουρούπης (λ. - 56% υπ - 32% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Πολυχρονιάδης (100% υπ - 50% άριστες).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκότς 12 (11/23 επ, 1 άσσος, 51% υπ - 24% άριστες), Σαρικεΐσογλου 9 (7/11 επ, 2 άσσοι, 44% υπ - 22% άριστες), Λιβαθηνός, Μπρίνκμαν 10 (6/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νίκος Ρουμελιώτης 19 (14/38 επ, 5 άσσοι), Παν. Ρουμελιώτης 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ. - 60% υπ - 27% άριστες), Ντονας, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης 1 (1/2 επ, 50% υπ - 50% άριστες), Βλαχοστάθης 1 (1/1 επ).
Νίκη Αιγινίου - Άρης 1-3
Στο άλλο ματς, ο Άρης έκανε πολύτιμο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία, καταδικάζοντας ουσιαστικά σε υποβιβασμό την Νίκη Αιγινίου. Οι «κίτρινοι» του Γιάννη Μέλκα προηγήθηκαν με 2-0, είδαν την Νίκη να μειώνει κα να επιστρέφει στο παιχνίδι, αλλά εικράτησαν με 20-25 στο τελευταίο σετ, χωρίς ουσιαστικά να επιβληθούν και έτσι πήραν την πολύτιμη νίκη, η οποία ήταν η δεύτερη στα πλέι οφ. Από την άλλη, μετά από δύο χρόνια στην κατηγορία, η Νίκη Αιγινίου υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία.
Ο Άρης είχε προβλήματα στην υποδοχή, ωστόσο κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του, βρίσκοντας καλές επιλογές στην πάσα από τον Ντάμποβιτς. Με πρωταγωνιστή τον Παλεντζά, ο οποίος στο παρελθόν φορούσε τη φανέλα του Άρη η Νίκη πήρε το τριτο σετ, αλλά στη συνέχεια με Αρμενάκη και Γκόρτσανιουκ να κάνουν τη διαφορά και τον Χαριτωνίδη να φτιάχνει το παιχνίδι για τους συμπαίκτες του, ο Άρης βρήκε ρυθμό στην επίθεση και... καταδίκασε την ομάδα της Πιερίας.
Τα σετ: 1-3 (20-25, 21-25, 25-22, 20-25)
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 23 (21/47 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1/3 επ), Γκόριδης 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (6/15 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ - 36% άριστες), Μακ Λαχλίν 13 (11/32 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ - 33% άριστες), Χαραλαμπίδης 8 (5/11 επ, 3 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 57% υπ - 45% άριστες), Β. Γεωργόπουλος, Νταλιέγκε 1 91/1 επ), Παράσογλου 1 (1/1 επ), Α. Γεωργόπουλος

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 12 (11/28 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 33% άριστες), Ντίνας 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Γάτσης 12 (8/12 επ, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 26 (22/37 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντάμποβιτς 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 12 (10/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 33% υπ - 7% άριστες), Παπαδημητρίου 2 (2/5 επ, 17% υπ - 17% άριστες), Χαριτωνίδης, Ίλιτς, Χατζηπαραδείσης