Τετάρτη 23 Μαρτίου 2011

Συγκλονιστικός Παναθηναϊκός!

(Φωτό: Βαγγέλης Στόλης)

Ο Παναθηναϊκός συγκλόνισε το Palau Blaugrana, «έσκασε» τη Μπαρτσελόνα, αλλά έχασε την πρώτη ευκαιρία στις λεπτομέρειες και σε ένα καθοριστικό σφύριγμα στα -24'' και στο άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη στην εκπνοή (83-82).

Είχε δύο ευκαιρίες να αγχώσει τους Καταλανούς. Τώρα όχι άλλη μία. Στην πρώτη αναμέτρηση στην έδρα των «Μπλαουγκράνα» ο Παναθηναϊκός του Δημήτρη Διαμαντίδη έκανε τα... πάντα, αλλά όχι αρκετά για να πάρει προβάδισμα στη σειρά των playoffs και να κάνει το βήμα που χρειαζόταν για την ανατροπή των προγνωστικών. Το βράδυ της Πέμπτης θα πρέπει να υπερβάλει εαυτό και να κάνει ακόμη καλύτερη εμφάνιση από την πρώτη, ειδάλλως το 2-0 θα μοιάζει καταδικαστικό...

Στην πρώτη περίοδο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» κάποιες αδράνειες στην άμυνα (σ.σ. χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και... άμυνα με τα μάτια), που τον έφεραν στο 11-6 στα μισά, αλλά δεν ήταν κακός και με καλό σκεπτικό στην επίθεση, τουλάχιστον όχι όταν ο Ίαν Βουγιούκας καλούνταν να τα βάλει με την ισχυρότερη φροντ λάιν των Καταλανών. Εξ ου και τα πρώτα 7'19' συμμετοχής του (με 2/5 δίποντα) και δεν ξαναπέρασε στο παρκέ μέχρι το ημίχρονο. Όχι πως ο Μάικ Μπατίστ ήταν άνετος (1/4δίπ. στο ημίχ.).

Με Μπατίστ αντί Βουγιούκα και Νίκολας αντί Καλάθη, που άρχισε επίσης βασικός κι ανέλαβε να ακολουθεί τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο, οι «πράσινοι» σαφώς και λειτουργούσαν καλύτερα. Αυτό δε σήμαινε, όμως, πως έτρεχαν τον ρυθμό, όπως συνηθίζουν. Θα ήταν, άλλωστε, αρκετά ριψοκίνδυνο να βάλουν την Μπαρτσελόνα να τρέξει. Με μόλις 1 ασίστ στο πρώτο 20λεπτο, πάντως, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ, με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να φτάνει δις μέχρι το καλάθι και να κάνει το 14-18 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Κάποια... φαλτσοσφυρίγματα, στα οποία οι παίκτες του «τριφυλλιού» διαμαρτυρήθηκαν εντόνως για επιθετικό φάουλ, έδωσαν την ευκαιρία στη Μπαρτσελόνα να επιστρέψει κι εκείνη δεν την άφησε να πάει χαμένη. Με τα τρίποντα να τις δίνουν τους επιπλέον πόντους που χρειαζόταν, τρίποντα τα οποία ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε με το... σταγονόμετρο (μόλις 2/2τρίπ. στο ημίχ.), ξέφυγε με 37-30 λίγο πριν από τέλος του ημιχρόνου. Νίκολας και κυρίως Διαμαντίδης έκαναν, ωστόσο, αυτό που περιμένει από εκείνους ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, με το ημίχρονο να «κλείνει» στο εύθραυστο 37-32.

Ο Παναθηναϊκός πήγε αποφασισμένος στην καταλανική πρωτεύουσα κι ο Διαμαντίδης ως αρχηγός, αλλά κι εκείνος από τον οποίο περιμένουν όλοι να «μιλήσει» στα δύσκολα, ήταν εκείνος που ανέλαβε να το δείξει. Ο «Μήτσος» ήταν από την αρχή... αγριεμένος στο παρκέ και στο 26' έφτασε τους 21 πόντους, δίνοντας τον έλεγχο στην ομάδα του (48-52)! Μόνο πρόβλημα πως από εκείνο λεπτό ο Παναθηναϊκός συμπλήρωσε φάουλ, δίνοντας τη δυνατότητα στη Μπαρτσελόνα να παίρνει εύκολους πόντους. Σαν να μην έφτανε αυτό, έκανε και δύο χαζά φάουλ, με Ναβάρο (2/2β.) και Πέροβιτς (1/2β.) να μειώνουν στον πόντο (51-52 στο 27'). Ο Μπατίστ αρχικά κι ο Μάριτς (από τη γραμμή του φάουλ, αφού οι «Μπλαουγκράνα» τον χτυπούσαν στο... ψαχνό ή ακόμη και στο χτυπημένο χέρι του) του έδωσαν αυτό που χρειαζόταν για να διατηρήσει το προβάδισμα (57-60 στο 30').

Ήταν δεδομένο πως η Μπαρτσελόνα δε θα άφηνε τον έλεγχο να χαθή εντελώς. Ο τρόπος, όμως, με τον οποίο επέλεξε να το δείξει ήταν τόσο οδυνηρός για το «τριφύλλι». Τρίποντο πάνω σε άμυνα από τον Μόρις, τρίποντο από τα 8 μέτρα από τον Λάκοβιτς και στο 33' έπειτα από ώρα το προβάδισμα άλλαξε χέρια. Το χειρότερο; Οι διαιτητές στο 34' χρέωσαν με ανύπαρκτο αντιαθλητικό φάουλ τον Νίκολας πάνω στον Ναβάρο. Ο «Λα Μπόμπα» έκανε το 67-64 και στη συνέχεια με τρίποντο το 70-64...

Ο Διαμαντίδης είχε σιωπήσει και κάποιος άλλος έπρεπε να αναλάβει δράση. Ο Νίκολας πήρε την ευθύνη, ο Μπατίστ τον ακολούθησε, αλλά όχι κι ο Περπέρογλου, που με λιγότερο από 3 λεπτά να απομένουν έκανε 0/2 βολές κι έχασε την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο (76-73). Το έκανε, όμως, την πιο κρίσιμη στιγμή (76-75 στο 38'50''). Και δύο φορές (78-77 στο 38'50'').

Ένα αμφισβητούμενο φάουλ (σ.σ. ούτε το replay βοηθάει) του Φώτση στον Βάσκεθ στα -24'' «σκότωσε» τον Παναθηναϊκό, πριν ο Μόρις κάνει στα -10'' το 82-77. Ο Διαμαντίδης φάνηκε να το πιστεύει ακόμα και με τρίποντο στα -7'' έκανε το 82-80 κι ο Ναβάρο με 1/2 βολές του έδωσε ακόμη μία ευκαιρία. Δυστυχώς το αντιαθλητικό φάουλ του Σάδα στο -1,7'' έδωσε μόνο 2/2 βολές, αφού το μακρινό τρίποντό του στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.