Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

Γλίτωσε το κάζο ο Ολυμπιακός – Διπρόσωπος Παναθηναϊκός

Η ΑΕΚ των χιλίων προβλημάτων λίγο έλειψε να υποχρεώσει τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα στην Α1 μπάσκετ, όμως ο Σπανούλης “καθάρισε” και πάλι. Κακός στο πρώτο, εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ηλυσιακού με 88-71.

Κάτι η ατμόσφαιρα στο γήπεδο της Ζωφριάς, κάτι το ντεμπούτο του Άγγελου Κορωνιού στον πάγκο της, έδωσαν στην ΑΕΚ την ώθηση που έψαχνε προκειμένου να κοιτάξει στα μάτια τον Ολυμπιακό για 39 αγωνιστικά λεπτά και τελικά να ηττηθεί με σκορ 79-74 και… ψηλά το κεφάλι για την 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Ένα τρίποντο του Σπανούλη λίγο πριν το φινάλε, έβγαλε τα “κάστανα από την φωτιά” για την ομάδα του Ίβκοβιτς.
Δύο τελείως διαφορετικά πρόσωπα έδειξε στο, άδειο λόγω τιμωρίας, ΟΑΚΑ το απόγευμα του Σαββάτου ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε του Ηλυσιακού με 88-71. Κακοί οι «πράσινοι» στο πρώτο μέρος, άφησαν στους φιλοξενούμενους το περιθώριο να προηγηθούν ακόμα και με 12 πόντους. Σοβαρεύτηκαν στη συνέχεια οι παίκτες του «Ζοτς», τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, και χωρίς να δυσκολευτούν τέθηκαν επικεφαλής στο σκορ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.
Νίκη για τους γηπεδούχους στα άλλα δύο παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο. Ο Κολοσσός το Μαρούσι, 78-61 και η Καβάλα το Περιστέρι 66-58

Με τις αναμετρήσεις Άρης-Πανελλήνιος και Ηρακλής-ΠΑΟΚ στις 16:30 και Πανιώνιος-Ίκαρος Καλλιθέας στις 19:00, ολοκληρώνεται την Κυριακή η αγωνιστική.