Τετάρτη 12 Ιανουαρίου 2011

Τώρα έχει... αύρα πρωταθλητή!

Για να γίνεις πρωταθλητές πρέπει να μάθεις να νικάς στο «κάστρο» του αντιπάλου και ο Ολυμπιακός δείχνει πλέον έτοιμος να πατήσει κορυφή! Με τον... μαέστρο Ντούσαν Ιβκοβιτς στον πάγκο οι «ερυθρόλευκοι» έσπασαν την αρνητική παράδοση του ΟΑΚΑ και έφτασαν σε μια δίκαι νίκη επί του Παναθηναϊκού (65-61).
Ετσι, οι Πειραιώτες είναι πλέον το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, με δεδομένο ότι η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο ώριμος, περισσότερο συγκεντρωμένος, ήξερε τι ζητούσε πάνω στο παρκέ και με τον Ιβκοβιτς να βρίσκει... αντίδοτο για τα πράσινα όπλα, έφτασε στον μεγαλειώδη θρίαμβο.

Κι αυτό την ημέρα της επιστροφής του Βασίλη Σπανούλη στο ΟΑΚΑ, ο οποίος μπορεί να μην ήταν καλός και να επηρεάστηκε από την ατμόσφαιρα, αλλά φαίνεται πως έφερε... αύρα πρωταθλητή.
Εξ αρχής ήταν φανερό πως το θέαμα θα θυσιαστεί μπροστά στην ουσία και οι εμπνεύσεις των δύο προπονητών ήταν αυτές που κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να τρέξει, έκοψε πολλά πικ εν ρολ, ανάγκασε τους «πράσινους» να πάνε σε επιθέσεις στο τέλος των 24'', με αποτέλεσμα να... γεμίζουν αυτοπεποίθηση από την άμυνα και να είναι περισσότερο αποτελεσματικοί στην επίθεση.
Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλύτερο ρυθμό, έμοιαζαν να έχουν καλύτερη ισορροπία και παρότι οι Σπανούλης, Τεόντοσιτς είχαν μόλις 9 πόντους στο 20λεπτο, βρήκαν τρόπο να φτάσουν στο καλάθι του Παναθηναϊκού, παίρνοντας πολύτιμες λύσεις από τον Ερτσεγκ, τον Νεστέροβιτς, ακόμη και τον Χαλπερίν. Είναι ενδεικτικό πως ακόμη κι όταν ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί με +5 (34-29), ο Ολυμπιακός είχε την απάντηση και μ' ένα σερί 7-0 κατάφερε να πάει στο ημίχρονο με +2 (36-34).
Αντίθετα, οι «πράσινοι» επιχείρησαν να εκμεταλλευτούν τα μις - ματς (π.χ. Διαμαντίδης - Σπανούλης, Σάτο - Τεόντοσιτς), αλλά δεν έβρισκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν άνοιξε, τα μακρινά σουτ δεν βγήκαν, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να έχει πρόβλημα στην επίθεση, να κρατάει πολύ ώρα την μπάλα στα χέρια του και να αναγκάζεται να πηγαίνει σε βεβιασμένες προσπάθειες στο τέλος των 24 δευτερολέπτων. Απόδειξη για όλα τα παραπάνω ήταν η στατιστική στο ημίχρονο του αγώνα. Οι «πράσινοι» είχαν μόλις 1/4 αιφνιδιασμούς, μόλις 3 ασίστ, επιχείρησαν συνολικά 5 τρίποντα και μάλιστα είχαν τρία περισσότερα λάθη από τους αντιπάλους τους (7-4).
Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμη καλύτερα για τον Ολυμπιακό στην τρίτη περίοδο, όταν μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί με +5 (41-36) με τον Ερτσεγκ να είναι η αποκάλυψη και το κρυφό χαρτί του Ιβκοβιτς. Αν μάλιστα σ' αυτή την περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον Νίκολας, τότε πιθανότατα θα είχε πετάξει πολύ νωρίς λευκή πετσέτα. Ο Αμερικανός από το... πουθενά, σε σχέση με την εμφάνισή του στο α' 20λεπτο, έβαλε 11 πόντους στη γ' περίοδο και ήταν αυτός που κράτησε ζωντανή την ομάδα του (49-51).
Η τελευταία περίοδος δεν ήταν για... καρδιακούς. Πότε ο Παναθηναϊκός μπροστά, πότε ο Ολυμπιακός, παρότι οι δύο ομάδες βρέθηκαν στο +3, αλλά ήταν αδύνατον να κρατήσουν τις διαφορές με το σκορ να πηγαίνει στους 60 πόντους. Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε τα λιγότερα λάθη, με τον Παπαλουκά να ηγείται στην οργάνωση, τρύπησε την αντίπαλη άμυνα κι έφτασε στον θρίαμβο, την ώρα που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε με τρίποντα να βρει τρόπο να φτάσει στο καλάθι, αλλά είχε σε τραγική μέρα τον Διαμαντίδη που ήταν φανερά επηρεασμένος από την ίωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-36. 49-51, 61-65