Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

KOKKINO TO NTΕΡΜΠΙ ΤΟΥ ΒΟΛΕΥ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του 119ου ντέρμπι «αιωνίων», κερδίζοντας με 3-2 (25-21, 23-25, 23-25, 26-24, 15-11) τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Γλυφάδας παρουσία περίπου 1.200 φίλων του «τριφυλλιού».

«Ερυθρόλευκο» και το βόλεϊ!

Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Τζούριτς... περδίκι να σταματά στους 34 πόντους και πολύ καλούς τους Φιλίποφ, Φράγκο (16π) αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, που στη συνέχεια ανέτρεψαν το σκορ με 2-1 και έπειτα από ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι, έστω και στα σημεία, πήραν τη νίκη που τους διατήρησε με 19β. στην 6η θέση στο φινάλε του Ά γύρου της Volleyleague.
Ηταν μια ακόμη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού σε ομαδικό άθλημα, μετά το πόλο και το μπάσκετ, ενώ στο ποδόσφαιρο παρότι οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν το ντέρμπι, έχουν την πρωτοπορία στο πρωτάθλημα.

Παρουσία περίπου 1200 οπαδών του Παναθηναϊκού οι «πράσινοι» μπήκαν αγχωμένοι στο 119ο ντέρμπι «αιωνίων» της Γλυφάδας. Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε με ακραίο το Φράγκο αντί του Ντεσπέιν,  πιέζοντας στο σερβίς πήρε προβάδισμα από την αρχή 8-6 και 16-11, διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας, αλλά ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 19-18, αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη σε τάιμ άουτ. Κάποια λάθη των γηπεδούχων  σε υποδοχή  και επιθέσεις έδωσαν ξανά... αέρα 3 πόντων στους αντιπάλους, που με πήραν το 1ο σετ 25-21.
Στο β΄σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο αποφασισμένος και με βελτιωμένη υποδοχή βρέθηκε μπροστά στο σκορ 8-5. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας κυρίως από το κέντρο, μείωσαν με τον Ανδρέαδη με ένα σερί 3-1, σε 9-8. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, αλλά ο Παναθηναϊκός με το χαμένο σερβίς του Φράγκου, έφτασε πρώτος ξανά στο τεχνικό τάιμ άουτ, 16-14.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Τζούριτς ισοφάρισαν 19-19 και παρόλες τις χαμένες ευκαιρίες του Παναθηναίκού έφεραν ξανά το σκορ στα ίσα 22-22 με μπλοκ του Γιαμπλόνσκι στον Γιορντάνοφ, όμως οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 1-1 , με 25-23 από το άστοχο σερβίς του Ανδρέαδη.
Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός στο μεγαλύτερο διάστημα ήταν αυτός που όντας καλύτερος διατηρούσε τη «βραχεία κεφαλή» και μέχρι  το β’ τεχνικό τάιμ άουτ ήταν μπροστά με 16-14.
Στη συνέχεια ο Στέλιος Καζάζης πέρασε στο ματς τον Γκενς, αντί του Ψάρρα, και μολονότι οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν και με 18-14, ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και  με μπλοκ και άσο του Πανταλέοντα πέρασε μπροστά με 23-22 για να ζευγαρώσει τελικά τα κερδισμένα του σετ 2-1, με 25-23, από άουτ επίθεση του Τζούριτς.

Στο τελευταίο σετ, μέχρι τα μέσα, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χερι στο σκορ, με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ, μέχρι και το 16-15 του Ολυμπιακού, που προσπαθούσε να κρατηθεί ζωντανός στο παιχνίδι, σε αντίθεση με τους «πράσινους»  που ήθελαν να τελειώσουν το ματς.

Έπειτα από συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 19-17 και 21-20, αλλά με προσωπικό μπλοκ του Πανταλέοντα στο Φράγκο και επίθεση στην ευθεία του Γιορντάνοφ η ομάδα του Στέλιου Καζάζη πέρασε μπροστά με 22-21, όμως οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Τζούριτς έπειτα από ένα συναρπαστικό σετ ισοφάρισαν σε 2-2, με 26-24 από μπλοκ του Ανδρεάδη στέλνοντας το ματς σε τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά με καλό μπλοκ και σερβίς προηγήθηκε με 5-2 και 8-4, ο Ψάρρας αντικατέστησε τον Γκενς , που υπέπεσε σε δύο λάθη, όμως η διαφορά για τους φιλοξενούμενους, που σημειωτεόν έκαναν 43 λάθη ! (έναντι 26 των γηπεδούχων) διατηρήθηκε μέχρι τέλους και  έτσι  οι «ερυθρόλευκοι» με  15-11 έφτασαν στην 70η νίκη επί του «αιωνίου» (49 έχει ο Παναθηναϊκός).

Παναθηναϊκός (Σ. Καζάζης): Ψάρρας 1, Πετρέας 7, Γιορντάνοφ 22, Πανταλέων 7, Λάππας 12, Σάκι 14, λίμπερο Παπαδημητρίου (33% αρ. υπ), Ντονάς, Γκενς
Ολυμπιακός (Γ. Καλμαζίδης): Φιλίποφ 1, Γιαμπλόνσκι 12, Φράγκος 16, Τζούριτς 34, Ανδρεάδης 7, Κραλ 15, λιμπερο Κουζούνης (35%αρ. υπ),