Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου 2010

Έσπασε" το ρόδι...

Την πρώτη νίκη του στο Euro Cup κατέκτησε την Τρίτη ο ΠΑΟΚ. O "Δικέφαλος" επιβλήθηκε άνετα της Ροάν στο "Παλατάκι" με σκορ 92-74 και... παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης

Λογαριασμό θετικών αποτελεσμάτων στο Euro Cup άνοιξε ο ΠΑΟΚ, αφού την Τρίτη (30/11) νίκησε άνετα τη Ροάν στο "Παλατάκι" με σκορ 92-74 για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης. Νίκη που τον διατηρεί σε… τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη Τρίτη (7/12) στη Γαλλία, όπου οι "ασπρόμαυροι" στοχεύουν στη νίκη που θα τους φέρει ακόμη πιο κοντά στην πρόκριση.

Κορυφαίοι για τον "Δικέφαλο" ήταν οι Ρόουλι Μάρσαλ (23 πόντοι, 2 κλεψίματα, 3 ασίστ) και Ρόμπερτ Ντόζιερ (21 πόντοι, 5 ριμπ., 1 κλέψιμο), το έργο των οποίων... σιγοντάρισαν εξαιρετικά οι Ντόνι ΜακΓκράθ, Τοντόρ Γκετσέφκι και Λάζαρος Παπαδόπουλος.

Το φιλμ του αγώνα

Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο ΠΑΟΚ βρέθηκε νωρίς με τον απόλυτο έλεγχο στο παρκέ. Στο 8ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 25-10 και ο "Δικέφαλος" έμοιαζε ασταμάτητος στην επίθεση και στην άμυνα. Στο 12' η διαφορά είχε ανέβει ακόμη περισσότερο. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου ήταν εξαιρετικοί σε όλους τους τομείς και κατάφεραν να προηγούνται με 22 πόντους (39-17). Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 50-38 και να έχουν θέσει τις βάσεις για μία εύκολη νίκη.

Στο ίδιο τέμπο

Στο 28’ η διαφορά ήταν εκ νέου στους 23 πόντους (73-50), σημείο που οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα που φανέρωσαν οι "ασπρόμαυροι" και με κύριο εκφραστή τον κορυφαίο τους, Νουόσου (22 πόντοι, 10 ριμπ., 3 ασίστ), μείωσαν στους 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-62).

Με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στην τέταρτη περίοδο αποκαταστάθηκε η… τάξη, αφού ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 7-0 ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 21 πόντους (83-62) και κάπου εκεί τελείωσαν όλα!

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 50-38, 76-62, 92-74

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 23 (1), Αράπης, ΜακΓκράθ 12 (3), Αποστολίδης 3 (1), Δέδας 1, Ντόζιερ 21 (1), Γκρέι 5, Παπαδόπουλος 15, Γιαννακίδης, Καλλές 2, Γκετσέφκι 10 (1), Καλαμπάκας

ΡΟΑΝ (Ζαν Ντενί Σουλέ): Νουόσου 22, Ντιαμπατέ 11 (1), Αμαγκού 8, Γκόρντον 4, Μπροντ 2, Ρίβερς 14 (1), Τάνγκε 5 (1), Ντουν, Μιπόκα 5 (1), Πέιτζ 3