Δευτέρα 26 Μαΐου 2014

Αφεντικό για την 3η θέση ο ΠΑΟΚ!

Αφεντικό για την 3η θέση ο ΠΑΟΚ! Μία νίκη μακριά από την τη κατάληψη της τρίτης θέση βρίσκεται ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος» επικράτησε του Πανιωνίου (81-63) και στην Πυλαία και πλέον έχει μπροστά του τρία ματς μπολ για να κατακτήσει την τρίτη θέση.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε μέσα σε έξι αγωνιστικά λεπτά. Τόσο πήρε στον ΠΑΟΚ ώστε να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 20-2 (!) στην τέταρτη περίοδο και να φθάσει στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη απέναντι σε έναν Πανιώνιο που πλέον αν θέλει να διατηρήσει την περυσινή του θέση πρέπει να κάνει την πλήρη ανατροπή.
Εν μέσω μιας... περίεργης ατμόσφαιρας, καθώς από τη μία υπήρχε η θλίψη για την πρόσφατη απώλεια του Παναγιώτη Ποικιλίδη (κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή πριν από το τζάμπολ), ενώ από την άλλη ο Σούλης Μαρκόπουλος βραβεύθηκε για την παρουσία τους στους πάγκους, οι δύο ομάδες για 30 και πλέον λεπρά προσέφεραν αυτό που περίμεναν όλοι. Ένα ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο έχοντας κεφάλι στο σκορ επτά πόντων (55-48) αλλά πολύ γρήγορα ο Πανιώνιος επέστρεψε και στο 33' με τρίποντο του Μαρκ Κάρτερ μείωσε σε απόσταση αναπνοής (59-57). Κάπου εκεί όμως... όλα άλλαξαν.Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι αφενός δεν του επέτρεπαν να ξεφύγει στο σκορ αφετέρου αρκετές φορές πήρε κεφάλι στο σκορ.
Μέσα στο επόμενο εξάλεπτο οι παίκτες του ΠΑΟΚ ευστόχησαν σε πέντε τρίποντα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 20-2 κάνοντας το σκορ 79-59 περίπου ένα λεπτό πριν από το τέλος βάζοντας ουσιαστικά τέλος στο παιχνίδι.
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-33, 55-48, 81-63
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 10, Κούπερ 13 (3), Χαραλαμπίδης 4, Τσόχλας 5 (1), Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 14 (1), Δέδας 11 (2), Μαργαρίτης 13 (1), Καλλές, Μπόγρης 4, Κασελάκης 5 (1), Λιάπης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακ Κόλουμ 8, Σταμάτης, Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 16 (1), Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 6, Μπατής, Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ, Μισέλ 3, Σύμτσακ 4, Σαλούστρος.