Παρασκευή 23 Μαΐου 2014

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 59-56 (1-0)

Ακόμα κι έτσι... αφεντικό! (vds) Tο πρώτο βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος είναι... πράσινο! Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό με 59-56 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών παίρνοντας προβάδισμα για τη συνέχεια.

Για τέταρτη φορά στη σεζόν, στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός έδειξε να μην πιστεύει πως μπορεί να κερδίσει και αυτό δεν το άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτο ο Παναθηναϊκός. Ένας Παναθηναϊκός που παρότι ήταν μπροστά στο σκορ με +16 βρέθηκε να χάνει, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 1/20 τρίποντα!
Μεγάλο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Φραγκίσκου Αλβέρτη ο Γιόνας Ματσιούλις που κέρδισε όλες τις προσωπικές μονομαχίες ειδικά κοντά στο καλάθι. Από την άλλη για τον Ολυμπιακό, ο Βασίλης Σπανούλης για ένα ακόμα παιχνίδι έχει αρνητικό πρόσημο στην απόδοσή τους ενώ μπορούν να τους χρεωθούν και κάποιες λανθασμένες επιλογές στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις. Παράλληλα ο Στράτος Περπέρογλου που κράτησε ζωωντανό τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος έκανε λάθος δε δύο διαδοχικές επιθέσεις στο τελευταίο λεπτό.

Το θέμα ωστόσο είναι πως σε ακόμα ένα παιχνίδι των δύο ομάδων φέτος, που κρίνει κάτι, το θέαμα που παρουσιάζουν αμφότεροι πάνω στο παρκέ είναι χαμηλότερο των δυνατοτήτων τους. Σκορ οριακά πάνω από τους 50 πόντους και τραγικά ποσοστά με 40/111 σουτ εντός παιδιάς!Κακό μπάσκετ και πάλι
Μπήκε μόνο ο... ένας στο παρκέ
Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι ήταν ότι ιδανικότερο θα μπορούσαν να έχουν φανταστεί στην ομάδα. «Χτυπώντας» με τους περιφερειακούς κοντά στο καλάθι ανέβασε πολύ γρήγορα τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Ειδικά με τον Ματσιούλις που πόσταρε διαρκώς τα αντίπαλα «3άρια» ο Παναθηναϊκός έμοιαζε να έχει σίγουρο δρόμο προς το καλάθι.
Από την άλλη ο Ολυμπιακό είχε μόλις 2/14 σουτ στην πρώτη περίοδο και έμοιαζε εγκλωβισμένος στην άμυνα του Παναθηναϊκού.
Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν κάποια μακρινά σουτ τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να αστοχεί από μακριά (0/9 τρίποντα στο ημίχρονο) όμως δε μπόρεσε να βρει λύση στα φόργουορντ του Παναθηναϊκού.
Σερί ανατροπής, σερί προβαδίσματος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανεβάσει το τέμπο δημιουργώντας φάσεις κοντά στο καλάθι. Παράλληλα η παρουσία του Κόλλινς πάνω στο παρκέ έδωσε την ενέργεια που δεν είχε με τους Μάντζαρη και Σλούκα.

Αποτέλεσμα στο 25' α φτάσει σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 38-36. Δύο διαδοχικά λάθη όμως στις επόμενες φάσει έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να ξαναξεφύγει (45-36) και να κλείσει το δεκάλεπτο στο +10.