Πέμπτη 17 Απριλίου 2014

Ρεάλ Μαδρίτης - Ολυμπιακός 82-77

Οι «ερυθρόλευκοι» υποτίθεται πως θα έπρεπε να μπουν και να μασάνε σίδερα στην αρχή του παιχνιδιού, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον συγκεκριμένο ρόλο. Δε γίνεται να μπαίνεις αποφασισμένα σε ένα παιχνίδι και να δέχεσαι 30 πόντους και να χάνεις 6 αμυντικά ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο. Στην δεύτερη περίοδο ο Μάρντι Κόλινς ήταν ο μοναδικός που προσπάθησε να τον «νιώσει» ο αντίπαλος, όμως δεν είχε συμπαραστάτες. Η Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο είχε 9/13 τρίποντα και λογικά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 53-44.
<iframe width="360" height="315" src="//www.youtube.com/embed/snPCWjrU3P0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βασίλης Σπανούλης πήρε πολλές φάσεις πάνω του και δικαιώθηκε αφού ο Ολυμπιακός μείωσε στο 25’ σε 57-52. Στο επόμενο τρίλεπτο είχε όμως 4/11 βολές κάτι που δεν τους άφησε να πλησιάσουν περισσότερο και να αγχώσουν τους γηπεδούχους (70-62, 30’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαδριλένοι έβγαλαν και πάλι την χαμένη τους ενέργεια με αποτέλεσμα να διατηρήσουν με άνεση τη διαφορά γύρω από τους 10 πόντους μέχρι και το 36’. Στα τελευταία τέσσερα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν την κατάσταση, μείωσαν σε 79-75 με ένα λεπτό για τη λήξη, αλλά δεν πρόλαβε να κάνει την ανατροπή…
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σκόραρε όποτε ήθελε, από όπου ήθελε και με όποιον τρόπο ήθελε. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν για κλάματα και ειδικά οι περιφερειακοί της είτε σκόραραν είτε δημιουργούσαν για τους συμπαίκτες του σα να έπαιζαν μόνοι τους.
MVP: Ο Σέρχιο Γιουλ έκανε πολύ σπουδαία πράγματα στο παρκέ. Σκόραρε 11 πόντους με 3/3 βολές, 1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε και 3 ριμπάουντ. Πολύ καλή δουλειά από τον Ισπανό γκαρντ.
ΑΦΑΝΤΟΣ: Ο Κώστας Σλούκας δε βοήθησε τον Ολυμπιακό στο δεύτερο παιχνίδι με την Ρεάλ. Στην επίθεση δεν πήρε πολλές προσπάθειες ώστε να συμμετέχει στο σκοράρισμα, αλλά ούτε και δημιουργούσε για τους άλλους. Η ομάδα τον έχει ανάγκη πολύ καλύτερο.
KEY POINT: Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε και μείωσε τη διαφορά στους 5 (57-52, 25’). Στο επόμενο τρίλεπτο είχε 4/11 ελεύθερες βολές κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ και ξαναπήγε τη διαφορά στους 10 (72-62).
ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: To Palacios De Deportes γέμισε για δεύτερη συνεχόμενη μέρα με τον κόσμο να αποθεώνει και κάποιους ποδοσφαιριστές της Κυπελλούχου Ισπανίας στο ποδόσφαιρο. Μετά τον ποδοσφαιρικό θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα στο γήπεδο βρέθηκαν οι Πέπε, Τσάβι Αλόνσο και Αρμπελόα.
Τα δεκάλεπτα: 30-23, 53-44, 70-62, 82-77